Jak robić lepsze zdjęcia?

Nie ważne, czy robimy zdjęcia ludzi, kwiatów czy architektury (albo czy robimy zdjęcia wszystkich tych rzeczy na raz!), w fotografii obowiązują pewne ogólne, dość proste, zasady, których przyswojenie pozwala robić lepsze zdjęcia niemalże od razu, gdy zacznie się do nich stosować.

Aby je zrozumieć, należy dowiedzieć się kilku podstawowych informacji o tym, jak działa aparat. A dokładniej, jakie parametry aparatu mają wpływ na to, jakie zdjęcia nam wychodząc.

W telegraficznym skrócie; światło wpada przez obiektyw, przekazując obraz na lusterko (w przypadku lustrzanek lusterko odbija światło na matrycę) lub bezpośrednio na matrycę (w przypadku bezlusterkowców), która odczytuje obraz, który następnie zapisywany jest na karcie pamięci (w przypadku aparatów cyfrowych) lub kliszy (w przypadku aparatów analogowych). Cały proces zachodzi po naciśnięciu przez fotografa spustu migawki.

jak robić dobre zdjęcia

Podstawowe parametry zdjęcia

Zasadniczo możemy wyróżnić trzy, zupełnie podstawowe, parametry. Są to szybkość migawki, otwarcie przysłony i ISO. Czym zajmuje się każde z nich?
Najpierw musimy zrozumieć, że te trzy wartości współistnieją i są zależne jedna od drugiej.

Dlatego warto wiedzieć, czym się różnią, żeby odpowiednio szybko móc dobierać ich wartości do sytuacji, w której robimy zdjęcia. Doświadczeni fotografowie zmieniają wartości tych parametrów niemal cały czas, żeby wydobyć jak najlepszy efekt.

Trzech muszkieterów świetnej fotografii

Szybkość migawki określa czas, w jakim zamknie się migawka, czyli różnicę między początkiem robienia zdjęcia, a jego końcem. Brzmi skomplikowanie? To teraz postarajmy się to uprościć. Załóżmy, że robimy zdjęcia biegacza.

Jeśli ustawimy czas otwarcia migawki na bardzo szybki, to jest rzędu jednej setnej sekundy, np. 1/320 sekundy, złapiemy jego ruch w idealnie ostrej, nierozmytej klatce. Zmniejszając prędkość migawki, i zatrzymując ją na powiedzmy 1/20 sekundy, otrzymamy efekt rozmycia ruchu (eng. Motion blur), który nada zdjęciu dynamiki.

Kolejnym elementem na którym się pochylimy, jest przysłona. Określa ona, ile światła wpadnie przez obiektyw na matrycę w trakcie zdjęcia. Im szerzej otwarta, tym lepiej doświetlone będzie zdjęcie. Płynie z tego prosty wniosek – im szerzej otwarta przysłona, tym jaśniejsze zdjęcie uzyskamy, co można wykorzystywać na przykład przy robieniu zdjęć przy słabym oświetleniu.

Poza tym, przysłona odpowiada za głębię ostrości na zdjęciu; im szerzej ją otworzymy, tym bardziej rozmyte tło uzyskamy. Dlatego przy fotografii krajobrazów najlepiej jest ustawić przysłonę na minimalne wartości, a przy portretach operować górnymi zakresami.

Zarówno szybkość otwarcia migawki jak i otwarcie przysłony wpływają na ilość światła, które dociera do matrycy. Co jednak w sytuacji, gdy potrzebujemy konkretnych wartości, na przykład szybkiego otwarcia przesłony i małej wartości przysłony, a fotografujemy w słabo oświetlonym otoczeniu?

Z pomocą przychodzi ISO, czyli sztuczne światło. Z jego pomocą możemy wyrównywać braki w oświetleniu, dzięki czemu nie stracimy żadnego ujęcia.